Lakierowanie pojazdu zabytkowego to często niedoceniany etap w procesie renowacji pojazdu klasycznego. Sposób lakierowania samochodu zabytkowego różni się znacząco od lakierowania współczesnego pojazdu.
Na szereg różnic i dobór metod nakładania powłoki lakierniczej wpływa korozyjna, a nierzadko również wypadkowa przeszłość przedmiotowego pojazdu. Nie bez znaczenia są na tym etapie również metody zastosowane przez poprzednich właścicieli przy usuwaniu lub często tylko maskowaniu niedoskonałości nadwozia, podwozia lub nawet ramy.
Aby proces nakładania nowej powłoki lakierniczej pojazdu zakończył się sukcesem trzeba kilku składników do tej receptury:
- Lakiernik, który ma doświadczenie oraz świadomość różnicy w lakierowaniu, która dzieli pojazd współczesny od pojazdu zabytkowego.
- Czas, cierpliwość i dokładność zarówno w przygotowaniu samochodu, podczas lakierowania, jak i po lakierowaniu pojazdu.
- Dobór odpowiednich materiałów oraz technologii lakierowania.
Etap lakierowania
Etap lakierowania nadwozia należy rozpocząć od możliwie dokładnych oględzin w celu określenia zakresu, kosztów oraz czasookresu poświęconego na dany pojazd. Następnie należy zdjąć poprzednie warstwy lakieru aby zweryfikować które elementy należy wymienić, a które wymiany nie wymagają. Proces zdejmowania lakieru odbywa się przy pomocy chemii. Jesteśmy przeciwnikami obróbki strumieniowo-ściernej gdyż podczas tzw. piaskowania elementy karoserii nagrzewają się co skutkuje deformacją powierzchni i często koniecznością odbudowy elementu lub nawet jego wymiany. Po uzyskaniu „gołej blachy” przystępujemy do napraw blacharskich z założeniem zachowania maksymalnej ilości oryginalnych elementów.
Po zakończeniu napraw blacharskich należy przystąpić do spasowania elementów nadwozia oraz regulacji drzwi. Pamiętamy również o ustawieniu szczelin drzwi oraz pokrywy silnika i bagażnika. W zależności od wybranej opcji powierzchnię przed lakierowaniem można cynować lub szpachlować. Gdy efekt pasowania elementów jest na odpowiednim poziomie można przystąpić do nałożenia pierwszej warstwy podkładu na bazie epoksydów. Jest to pierwszy etap niwelacji niedoskonałości karoserii, proces z użyciem różnych metod i lakierów powtarzany jest kilkukrotnie aż do uzyskania niemal idealnej powierzchni pod tzw. „kolor” czyli lakier bazowy lub metaliczny. W tym właśnie momencie można zaobserwować zaniedbanie któregoś z poprzednich etapów. Jednak gdy efekt jest zgodny z oczekiwaniami lakiernika oraz właściciela pojazdu otrzymujemy karoserię o niemal doskonałych parametrach która przez wiele lat będzie cieszyć oko właściciela.
Nie można również zapominać o tym że powłoka lakiernicza musi mieć odpowiednią grubość która pozwoli na dwu – trzykrotne polerowanie lakieru w celu nałożenia powłok ceramicznych dla wyeksponowania głębi koloru i zabezpieczeniu przed szkodliwymi wpływami warunków atmosferycznych.
Tak przygotowany pojazd może zarówno uczestniczyć w codziennym życiu miasta. Dodatkowo będzie cieszyć oczy przechodniów podczas weekendowych przejażdżek jak i dostojnie eksponować się w muzealnym szeregu.